TERAPIA INTEGRACJI BILATERALNEJ
Metoda terapii bilateralnej została opracowana przez Sheilę Dobie i jest z powodzeniem stosowana na całym świecie podczas terapii indywidualnej, zajęć grupowych, jak również na zajęciach WF, czy podczas zabaw pomiędzy lekcjami.
Czym jest integracja bilateralna?
Integracja bilateralna, inaczej dwustronna to współpraca i koordynacja obu stron ciała podczas działania, wiąże się z przekraczaniem linii środka ciała na trzech płaszczyznach: przodu i tyłu, prawej i lewej strony, góry i dołu. Świadome i skoordynowane ruchy obu stron naszego ciała umożliwiają wykonywanie prostych czynności jak chodzenie, czy widzenie, są niezbędne przy okazji wielu innych, mniej lub bardziej skomplikowanych zadań, angażujących dwie strony ciała np.: cięcia nożyczkami, łapania i kopania piłki, jazdy na rowerze itp.
Dzieci uczestniczące regularnie w zajęciach mają większą świadomość swojego ciała i jego położenia w przestrzeni, lepiej koordynują ruch, postawę ciała, a na co dzień chętniej uczestniczą w różnorodnych aktywnościach, uprawiają sport, uważniej koncentrują się na zadaniach, łatwiej jest im nauczyć się wykonywać czynności precyzyjne jak np.: kolorowanie, rysowanie, wycinanie, układanie klocków i puzzli. W przyszłości dzieci te z sukcesem podejmują się nauki czytania i pisania i innych wyzwań szkolnych.
Dzięki integracji bilateralnej poprawia się:- świadomość ciała, schemat ciała
- równowaga statyczna i dynamiczna
- kontrola postawy
- współpraca między półkulami mózgu
- poczucie kierunku,
- orientacja w przestrzeni
- pamięć sekwencyjna
- planowanie ruchu
- automatyzacja ruchów
- kształtuje się wielozadaniowość
- działanie funkcji fizycznych, umiejętności poznawczych, percepcji, uwagi i pamięci
- poczucia zadowolenia
- wzrostu pewność siebie,
- poczucia własnej wartości
- poprawy motywacji i zaangażowania
- skuteczniejszego działania procesów samoregulacji, wyciszenia i relaksacji
- kontroli emocji
- poprawy koncentracji
- zmniejsza cechy nadpobudliwości ruchowej
Adresatami zajęć są dzieci, ale ćwiczenia mogą wykonywać wszyscy, którzy chcą popracować nad poprawą w/w funkcji.
Więcej informacji o integracji bilateralnej znajdą Państwo tutaj:
https://psychologiawpraktyce.pl/artykul/rola-integracji-bilateralnej-we-wspolpracy-miedzypolkulowej-i-we-wspieraniu-procesow-rozwojowych?smclient=28ead44e-d122-11e8-96eb-3cfdfeb6ee14